TRUDNE PRZYPADKI DIAGNOSTYCZNE

Szanowni Państwo

Zależy mi na tym, aby ta strona  „Trudne przypadki diagnostyczne” i powiązane z nią wpisy tematyczne uzmysłowiły zarówno lekarzom jak i pacjentom jak olbrzymie potrafią być zawiłości diagnostyczne w medycynie.

Zainteresowanych zapraszam na mój blog szerzej zajmujący się tą tematyką

dariusz-mamczur.pl

trudne-przypadki-blog

http://dariusz-mamczur.pl/

Facebook Diagnostyka medyczna

facebook

Mówiąc o „trudnych przypadkach w medycynie” mam na myśli sytuacje, gdy pacjent pomimo włączonego leczenia nie zdrowieje. Może to być spowodowane „trudnym przypadkiem terapeutycznym” (mam na myśli sytuacje, w których pomimo prawidłowo postawionego rozpoznania nie znamy jeszcze metod leczenia) oraz „trudnym przypadkiem diagnostycznym” – tzn. pomimo przeprowadzonych badań nie udaje się ustalić rozpoznania lub leczenie włączone na podstawie dotychczasowego rozpoznania jest nieskuteczne (mimo, że medycyna zna skuteczne metody leczenia takich chorób.

Częstym błędem diagnostycznym jest powtarzanie tych samych badań, bez wcześniejszej dogłębnej analizy i planowego działania, takie działanie na oślep – bez planu. Nie wychodzenie mentalnie ze swojego „pudełka myślenia”, powtarzanie tych samych błędów. Podobno Albert Einstein miał swoją definicję, która bardzo sprawdza się w tej sytuacji: „Szaleństwem jest robienie tych samych rzeczy w kółko i oczekiwanie innych rezultatów”.

 

Leczenie specjalistyczne powinno się zarezerwować dla specjalistów, natomiast diagnostyka interdyscyplinarna powinna wychwycić dotychczas nierozpoznane przez „-Logów”(np. kardio-, nefro-, gineko-, uro-LOGÓW) możliwości chorób wielonarządowych. Tu jest pole do popisu dla internistów z klinicznym doświadczeniem diagnostycznym.

Wieloma takimi „trudnymi przypadkami diagnostycznymi” zajmuję się osobiście w swoim gabinecie:

Trudne przypadki diagnostyczne – gabinet

Uwarunkowania prawne wymagają osobistego zbadania pacjenta przez lekarza.

Diagnostyka trudnych przypadków wymaga dotarcia do dużej wiedzy interdyscyplinarnej, doświadczenia, często dużej ilości badań dodatkowych. Nie jest to więc łatwa dziedzina – często uczy pokory nawet największe autorytety. Oprócz wiedzy potrzebna jest także wyobraźnia, logiczne myślenie, skrupulatność (jeden z diagnozowanych pacjentów opowiadając o mnie innemu lekarzowi w żartach  nazwał mnie „dr śrubka”- 🙂  bo wszystko rozkładam do najdrobniejszych elementów), cierpliwość i wytrwałość w dążeniu do celu nawet po wielu próbach niepowodzeń. Część tych umiejętności próbuję zobrazować już w może mniej profesjonalny graficznie sposób (z góry proszę o wybaczenie- myślę że z czasem będzie coraz lepiej 😉 )  na innym blogu – Wizualizacja w medycynie i biznesie .

Trudne przypadki diagnostyczne– blog wizualizacja

Zapraszam do współpracy  i dzielenie się swoimi uwagami osoby chcące pomagać pacjentom, u których nie udało się postawić pewnego i skutecznego terapeutycznie rozpoznania lekarskiego.

dr n.med. Dariusz Mamczur

Ośrodek Chorób Rzadkich – USK Kraków

Holomer – HOLOgraphic M-edical E-lectronic R-epresentation

Konsylium 24 – konsultacje lekarskie

PONIŻEJ PRZEDSTAWIĘ PROBLEMY POJAWIAJĄCE SIĘ  NA POSZCZEGÓLNYCH ETAPACH ŚCIEŻKI DIAGNOSTYCZNEJ TRUDNYCH PRZYPADKÓW.

W celu zachowania przejrzystości opisów na tej stronie będzie się znajdował rozszerzony spis treści a szczegółowe opisy będą umieszczane w odnośnikach do wpisów na blogu, natomiast na blogu Wizualizacja uzupełnię dla zainteresowanych wpisy elementami graficznymi obrazującymi mój sposób myślenia diagnostycznego.

Opis  diagnostykę trudnych przypadków będę opierał się na ogólnym szablonie rozwiązywania problemów znanych także w biznesie. Będzie to bardziej zrozumiałe dla osób nie będących lekarzami. W ramach każdego procesu pokaże nazewnictwo medyczne i powszechnie stosowane medyczne procesy diagnostyczne oraz związane z nimi pułapki.

Tradycyjny szablon rozwiązywania problemów przebiega w następującej kolejności:

I. PROBLEM->II. ANALIZA PROBLEMU->III. ZBIERANIE INFORMACJI->IV.ANALIZA INFORMACJI ->V. KREOWANIE MOŻLIWYCH ROZWIĄZAŃ (BURZA MÓZGÓW) ->VI.UZUPEŁNIENIE INFORMACJI -> VII. WYBÓR NAJLEPSZEGO ROZWIĄZANIA -> VIII. REALIZACJA ROZWIĄZANIA -> IX. KONTROLA REALIZACJI -> X. OCENA POSTĘPÓW -> XI. KONTYNUACJA REALIZACJI ROZWIĄZANIA DO KOŃCA -> XII.  WERYFIKACJA ROZWIĄZANIA -W PRZYPADKU NIEPOWODZEŃ -> XIII. ROZWIĄZYWANIE PROBLEMU OD NOWA (OD PUNKTU I.)

Schemat – TRUDNY PRZYPADEK MEDYCZNY a elementy ścieżki diagnostyczno – terapeutycznej , w których mogą się pojawić błędy terapeutyczne (w tym i powikłania) lub diagnostyczne.

(aby powiększyć – kliknij na obrazek)

ścieżka diagnostyczno-terapeutyczna
I. PROBLEM

Definicja zdrowia a trudny przypadek diagnostyczny – wpis

Naturalny rozwój choroby  a myślenie diagnostyczne – wpis

Prawdopodobieństwo rozpoznania choroby a lotto – wpis

II. ANALIZA PROBLEMU

W jakim celu  zbieramy Wywiad i wykonujemy badanie Przedmiotowe? – wpis

III. ZBIERANIE INFORMACJI

1. Badanie podmiotowe

Dlaczego zbieramy wywiad i badamy przedmiotowo? – wpis

Wywiad a badania dodatkowe w prawdopodobieństwie rozpoznania choroby – wpis

2. Badanie przedmiotowe (fizykalne)

3. Badania dodatkowe

a) Problem z uzyskaniem wyników badań dodatkowych

* Dlaczego pacjent nie wykonał badań dodatkowych? – wpis

b) Próby prowokacyjne

Dynamika i ciężkość choroby a rozpoznanie – wpis

IV.ANALIZA INFORMACJI

V. KREOWANIE MOŻLIWYCH ROZWIĄZAŃ (BURZA MÓZGÓW)

Diagnostyka trudnych przypadków – literatura – wpis

Algorytmy diagnostyczne – ograniczenia w diagnostyce różnicowej – wpis

Książkowe opisy jednostek chorobowych a diagnostyka. Czyli prawidłowa diagnoza to więcej niż 50 sukcesu terapeutycznego – wpis

VI.UZUPEŁNIENIE INFORMACJI

VII. WYBÓR NAJLEPSZEGO ROZWIĄZANIA

VIII. REALIZACJA ROZWIĄZANIA

IX. KONTROLA REALIZACJI

X. OCENA POSTĘPÓW

XI. KONTYNUACJA REALIZACJI ROZWIĄZANIA DO KOŃCA

XII.  WERYFIKACJA ROZWIĄZANIA -W PRZYPADKU NIEPOWODZEŃ

XIII. ROZWIĄZYWANIE PROBLEMU OD NOWA (OD PUNKTU I.)